Galeria

Kreatywne pisanie z naszym gościem Markusem Köhle

02/08/2016
czytaj całość

Slamem poetyckim może być wszystko i każdy może go tworzyć – studenci drugiego roku mieli okazję przekonać się o tym 23.05.2016. W tym dniu naszym gościem był austriacki autor Markus Köhle, który poprowadził warsztaty na temat kreatywnego pisania na przykładzie slamu poetyckiego. Chciał pokazać, że pisanie nie tylko może być świetną zabawą, ale także umożliwia każdemu doskonalenie swojej znajomości języka niemieckiego. Podczas ćwiczeń praktycznych studenci sami tworzyli krótkie teksty oraz prezentowali je na różne sposoby.

Aby pokazać, że „wszystko” naprawdę oznacza „wszystko”, przedstawiamy dzieło nieznanego dotąd poety oraz słownika w jego telefonie komórkowym:

 

Ode an einen BMW

Du bist so ausgezeichnet!
Dein Motor mit Flüssiggasanlage,
der so wenig Kraftstoff verbrennt,
ist wie ein Kunstwerk!
Deine windschlüpfrige Karosserie
gleicht der Mona Lisa!
Deine großen Alufelgen leuchten vor Freude!
Deine gespachtelten und abgemalten Türen
sind für alle immer geöffnet!
Ich kaufe Dich bald!

(B. Maszkiewicz)

czytaj całość…

Spotkanie „Meet Your Community – Karrierewege von Deutschland-Alumni”

09/06/2016
czytaj całość

Organizatorzy: Alumniportal Deutschland przy współpracy Katedry Germanistyki UKW w Bydgoszczy. Pomysłodawcą i koordynatorem spotkania był mgr Karol Gliszczyński (KG UKW). Główną część spotkania stanowiła dyskusja panelowa na temat możliwości zrobienia kariery z językiem niemieckim na polskim rynku pracy, w której udział wzięli:

- Yvonne Belczyk-Kohl (lektorka DAAD)

- Aleksandra Toczyska (Groupon)

- Paulina Kobus (przewodnicząca Koła Naukowego Studentów Germanistyki)

- Patricia Klein (SDL Poland)

- Christopher Lauth (właściciel firmy W3 Internet Services)

czytaj całość…

Wizyta w firmie SDL

18/12/2015
czytaj całość

„Kto z Was już wie, że chciałby zostać tłumaczem?“ – takim pytaniem pracownicy polskiego oddziału międzynarodowej firmy SDL powitali studentów germanistyki, którzy 17 grudnia 2015 roku odwiedzili siedzibę firmy w ramach zajęć tłumaczeniowych. Nie ulega wątpliwości, iż wizyta przybliżyła studentów do odpowiedzi na to – jak się okazało, niezbyt proste – pytanie, przed którym staje każdy filolog, planujący swoje pierwsze kroki w życiu zawodowym. Studenci mieli okazję nie tylko zapoznać się ze strukturą i zasadami funkcjonowania firmy, ale także dowiedzieć się, jakie kompetencje są szczególnie cenione u kandydatów (nie tylko na stanowisko tłumacza) oraz jak firma współdziała z Katedrą Germanistyki, aby wspierać rozwijanie tych kompetencji w ramach studiów. Mogli też zajrzeć do poszczególnych działów i porozmawiać z zatrudnionymi w nich osobami oraz na własne oczy przekonać się, jak na co dzień wygląda ich praca.

czytaj całość…

Warsztaty na temat zarządzania projektami

04/12/2015
czytaj całość

Dnia 3 grudnia 2015 roku w Katedrze Germanistyki odbyły się warsztaty dla studentów poświęcone problematyce zarządzania projektami w firmie tłumaczeniowej. Warsztaty, które już po raz drugi poprowadził pan Marcin Ziembiński, Project Manager z polskiego oddziału firmy SDL, były kolejnym przedsięwzięciem w ramach współpracy firmy z Katedrą Germanistyki.

czytaj całość…

Praktyki w firmie SDL

04/11/2015
czytaj całość

Już po raz kolejny dzięki współpracy Katedry Germanistyki z międzynarodową firmą SDL dwie studentki miały możliwość dołączyć do zespołu tłumaczy w polskim oddziale firmy w ramach 3-tygodniowych praktyk tłumaczeniowych (12-30.10.2015). Stanowiły one nie tylko okazję do wykazania się zdobytymi podczas studiów umiejętnościami w zakresie zarówno tłumaczenia tekstów jak i obsługi narzędzi CAT, ale także - jak podkreślają - cenne doświadczenie:

„Praktyki przebiegały w bardzo miłej atmosferze. Pomogły mi w udoskonaleniu moich umiejętności językowych. Dzięki nim mogłam się przekonać, jak na co dzień wygląda praca tłumacza.” (Natalia Kiliszewska)

„Praktyki w firmie SDL są niepowtarzalną szansą dla wszystkich tych, którzy tak jak ja wiążą swoją przyszłość z zawodem tłumacza i chcą zdobyć doświadczenie w tym zakresie. Miałam możliwość wykazania się kreatywnością i umiejętnościami językowymi, a także współpracować z firmami znanymi na całym świecie.” (Aleksandra Ułanowska)

Odbyte praktyki zaowocowały dla obu studentek propozycją dalszej współpracy z firmą.

czytaj całość…

Konferencja „Temperaturen des Begehrens. Sinnliche Präsenz und kulturelle Repräsentationen“

15/06/2015
czytaj całość

Międzynarodowa konferencja naukowa „Temperaturen des Begehrens. Sinnliche Präsenz und kulturelle Repräsentationen” połączona z warsztatami dla doktorantów odbyła się w Bydgoszczy w dniach 10-11 czerwca 2015 roku. Została ona zorganizowana przez prof. Monikę Szczepaniak w ramach programu Germanistische Institutspartnerschaft, wspierającego współpracę Katedry Germanistyki (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy) i Deutsches Institut (Johannes Gutenberg-Universität Mainz). Podczas konferencji prof. Dagmar von Hoff z JGU Mainz została odznaczona medalem „Casimirus Magnus”, nadanym przez Rektora UKW prof. Janusza Ostoję-Zagórskiego za znaczący wkład w internacjonalizację naszej uczelni. Doktoranci odbyli też wycieczkę do sąsiedniego Torunia, podczas której Kierownik Katedry Germanistyki prof. Marek Cieszkowski opowiadał o zabytkach „grodu Kopernika”.

czytaj całość…

Prezentacja firmy SDL

15/01/2015
czytaj całość

Prezentacja międzynarodowej firmy SDL (światowego lidera na rynku tłumaczeń i lokalizacji) odbyła się dnia 14 stycznia 2015 roku z inicjatywy Katedry Germanistyki. Umożliwiła ona studentom nie tylko poznanie nowoczesnych narzędzi wspomagających proces tłumaczenia, ale również zapoznanie się ze strukturą i polityką firmy jako atrakcyjnego miejsca pracy dla filologów.

czytaj całość…

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego • Katedra Germanistyki
ul. Grabowa 2 • 85-601 Bydgoszcz • tel./faks: (52) 360 84 50