Germanistyka

Germaniści na Bydgoskim Festiwalu Nauki 2015

1. Pomiędzy nowością a schematycznością w Internecie (wykład z pokazem)

mgr Anna Kapuścińska, 21.05.2015, 11:00-11:45, ul. Jagiellońska 11, s. 01

Szybki rozwój mediów dostarcza możliwości technicznych do swobodnego powielania i zwielokrotniania raz zaprojektowanych schematów. Jaka jest ich rola przy przekazywaniu informacji? Jak duży wpływ mają one na odbiór? Komu i do czego są potrzebne? Wykład będzie próbą odpowiedzi na te pytania w oparciu o wybrane przykłady polskich portali informacyjnych.

2. W poszukiwaniu języka austriackiego - wirtualna podróż po Austrii (warsztaty)

dr Rafał Pokrywka, 22.05.2015, 10:00-11:30, ul. Jagiellońska 11, s. 19

Propozycja skierowana jest do młodzieży gimnazjalnej i licealnej na poziomie (przynajmniej) A2 języka niemieckiego. Warsztaty "W poszukiwaniu języka austriackiego - wirtualna podróż po Austrii" przygotowywane są przez Koło Naukowe Studentów Germanistyki działające przy Katedrze Germanistyki UKW. Będą prowadzić je studenci, miłośnicy języka niemieckiego i kultury państw niemieckojęzycznych. Obejmować będą m. in. zajęcia z geografii i krajoznawstwa Austrii, prezentacje multimedialne, gry towarzyskie, naukę dialektyzmów austriackich i oryginalne konwersacje. Wszystko to przy użyciu różnorodnych materiałów dydaktycznych (od papieru do komputerów) i z wykorzystaniem doświadczeń zebranych podczas wyjazdu naukowego Koła do Wiednia i Salzburga w maju 2014.

3. Selfie z historią w tle. Jak poznawać nowsze dzieje Niemiec korzystając ze smartfona? (wykład z pokazem)

dr Krzysztof Okoński, 10:00-11:00, 22.05.2015, ul. Jagiellońska 11, s. 15

Portale społecznościowe, platformy online i współczesne telefony komórkowe oferują coraz większe możliwości wymiany, pobierania, edycji czy archiwizacji zdjęć. Liczne aplikacje mobilne pozwalają przełożyć rzeczywistość na język wirtualnych wrażeń, jakże chętnie gromadzonych zwłaszcza przez nastolatków. To właśnie oni – digital natives/cyfrowi tubylcy, znakomicie zorientowani w nowoczesnych technologiach, nie zawsze są w stanie ocenić szanse i zagrożenia wynikające z łatwego dostępu do mediów epoki 2.0. Cyberprzemoc i aktywność sieciowych hejterów stały się niestety stałym elementem wirtualnego świata, skupionego na bieżącej chwili. Okazuje się, że bezkrytyczny społecznościowy "sharing" obserwacji zapisanych w plikach mp3, mp4 czy jpg niszczy godność i wizerunek zarówno współcześnie żyjących ludzi, jak i ofiar totalitaryzmów XX wieku. Wartościową alternatywą wobec "radosnych fotek" z Oświęcimia czy z berlińskiego Pomnika Holocaustu, umieszczanych na Instagramie czy Facebooku, są profesjonalne aplikacje mobilne, umożliwiające przekaz wiedzy o tamtych czasach z wykorzystaniem współczesnych środków audiowizualnych.

4. Oferta stypendialna DAAD - Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej dla studentów, doktorantów oraz nauczycieli akademickich (wykład z pokazem)

mgr Yvonne Belczyk-Kohl,22.05.2015, 12:00-13:00, ul. Jagiellońska 11, s. 15

Na prezentacji przedstawiona będzie szeroka oferta Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej (DAAD) dla studentów, doktorantów, nauczycieli akademickich i naukowców wszystkich kierunków, zarówno dla tych ze znajomością języka niemieckiego, jak i dla tych, którzy jej nie posiadają. Oferta obejmuje np. stypendia na kursy językowe, wyjazdy grupowe i studyjne, pobyty badawcze dla doktorantów, młodych naukowców oraz naukowców. Więcej informacji na temat oferty stypendialnej DAAD dla Polaków, niemieckiego systemu szkolnictwa wyższego oraz o studiach w Niemczech można znaleźć na polskojęzycznej stronie Przedstawicielstwa DAAD w Warszawie www.daad.pl oraz na stronie www.daad.de. Informacji udziela także przedstawicielka DAAD na UKW, Yvonne Belczyk-Kohl.

5. Stoisko DAAD - Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej 

mgr Yvonne Belczyk-Kohl, 22.05.2015, 12:00-16:00, ul. Jagiellońska 11, hol

Stoisko zaprezentuje ofertę stypendialną DAAD (Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej). Poza przedstawieniem oferty stypendialnej dla studentów, doktorantów, nauczycieli akademickich i naukowców wszystkich kierunków z Polski, można uzyskać informacje indywidualne, informacje na temat niemieckiego systemu szkolnictwa wyższego oraz o studiach wyższych w Niemczech. Dostępne będą broszury w językach: polskim, niemieckim oraz angielskim.