Trzy ramki wiszą obok siebie na ścianie. W każdej znajduje się herb i napis z nazwą jednego miasta. Od lewej: Bogota, Bydgoszcz i Bayreuth Trzy ramki wiszą obok siebie na ścianie. W każdej znajduje się herb i napis z nazwą jednego miasta. Od lewej: Bogota, Bydgoszcz i Bayreuth

Transkontynentalny projekt naukowo-dydaktyczny (Bogotá – Bydgoszcz – Bayreuth)

Od 1 stycznia 2022  zespół germanistów i germanistek UKW (dawniej: Katedra Germanistyki) uczestniczy w ramach programu DAAD „Germanistische Institutspartnerschaften (GIP) weltweit” w trójstronnym projekcie naukowo-dydaktycznym pod tytułem Germanistische Institutspartnerschaft Bogotá – Bydgoszcz – Bayreuth: Junge Generation in der internationalen Teilhabe. Głównym celem projektu jest opracowanie koncepcji badań i dydaktyzacja typowych dla komunikacji partycypacyjnej form, utrwalonych w tekstach, oraz ich implementacja do obowiązujących programów kształcenia germanistycznego w Bogocie, Bydgoszczy i Bayreuth. Takie podejście implikuje kształcenie studentów i studentek jako aktywnych uczestników i uczestniczek złożonych procesów społeczno-kulturowych i politycznych w strukturach demokratycznych państwa, a w dalszej kolejności – wsparcie dla funkcjonowania tych struktur obecnie i w przyszłości.

Zasadą projektu jest włączenie w jego realizację w równym stopniu każdej z instytucji i różnych grup interesariuszy. W ramach projektu zaplanowano między innymi organizację trzech warsztatów tematycznych (2022 – Bydgoszcz, 2023 – Bogotá, 2024 – Bayreuth) oraz wymianę kadry naukowo-dydaktycznej, studentów i studentek oraz doktorantów i doktorantek.

Projekt tego typu o charakterze transkontynentalnym jest realizowany w naszej Uczelni po raz pierwszy.

Dane ogólne

Nazwa projektu
Germanistische Institutspartnerschaft Bogotá – Bydgoszcz – Bayreuth: Junge Generationen in der internationalen Teilhabe

Wnioskodawca