Dzięki wsparciu Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej (DAAD) oraz Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, drugi rok germanistyki pierwszego stopnia wraz z kilkoma osobami z innych roczników wziął w dniach 14–24 kwietnia 2024 roku udział w projekcie wyjazdowym do Drezna, Lipska i Berlina pod tytułem „Niemcy i Polska: Emocjonalne sąsiedztwo. Język, komunikacja, emocje w niemiecko-polskim kontekście”.
Głównym celem wyjazdu był udział w zajęciach, konwersatoriach i otwartych dyskusjach na Uniwersytetach w Dreźnie, Lipsku i Berlinie, a także możliwości hospitacji zajęć języka niemieckiego jako języka obcego w centrum interDaF przy Instytucie Herdera w Lipsku. Ważnym punktem programu były odwiedziny organizacji rządowych i pozarządowych takich jak Polsko-Niemieckie Stowarzyszenie DPG w Saksonii (Drezno), Instytut Historii i Kultury Europy Wschodniej imienia Leibniza (GWZO) w Lipsku, Radio Studenckie mephisto 97.6 przy Uniwersytecie Lipskim, Krajowa Centrala Informacji Politycznej w Berlinie oraz Niemiecki Instytut Spraw Polskich w Berlinie.
Aktywny udział w dyskusjach stanowił możliwość poznania aktualnych i istotnych dla obu krajów zagadnień. Ponieważ obraz sąsiada kreowany jest w znacznej mierze medialnie, rozmowy i warsztaty były okazją do poznania obrazu Polski w niemieckich mediach, a równocześnie do podzielenia się własnymi spostrzeżeniami i kreowanym przez polskie media obrazem Niemiec.
Istotnym elementem wyjazdu była część „Śladami polsko-niemieckiej historii i kultury w Dreźnie, Lipsku i Berlinie”. Część ta stanowiła dodatkowy element programu, mający na celu przybliżenie wspólnej przeszłości i teraźniejszości Niemiec i Polski (spacer polskimi śladami w Niemczech, miejsca twórczości i zaangażowania osób narodowości polskiej w Niemczech, jak na przykład pomnik Bitwy Narodów w Lipsku lub Pałac Miejski i Muzeum Kraszewskiego w Dreźnie). Na trasie zwiedzania znalazły się trzy ważne dla polsko-niemieckiej historii ośrodki naukowe, kulturowe i historyczne.
Istotną wartością dodaną wyjazdu jest aspekt społeczno-integracyjny. Wspólne zwiedzanie miast, kampusów uniwersyteckich, muzeów i polsko-niemieckich miejsc pamięci oraz wspólna polsko-niemiecka wyprawa smoczą łodzią na Kanale Karla Heinego w Lipsku przyczyniły się do rozwijania kompetencji społecznych i komunikatywnych, przez co są doskonałym uzupełnieniem zajęć na kierunku germanistyka na naszym Uniwersytecie.
Zapraszamy do obejrzenia poniższej relacji video, a także relacji fotograficznej, która jest zamieszczona na podstronie „Galeria”.
Deskrypcja filmu
Rozpoczęcie filmu
Dźwięk przypominający pisanie na klawiaturze
Grafika dekoracyjna z napisem
Rysunki przedstawiające mapę, aparat fotograficzny, bilety, walizkę i gwiazdy rozmieszczone w sposób przypadkowy na jednolitym tle. Pojawia się napis w języku niemieckim: „Studienreise der Germanistikstudierenden. Kazimierz-Wielki-Universität. 14.04.-24.04.2024”. Litery napisu pojawiają się stopniowo, w kolejności symulującej pisanie na klawiaturze.
Część pierwsza
Pierwsza melodia
Grafika dekoracyjna z napisem
Rysunki przedstawiające mapę, walizkę, samochód, paszport i gwiazdy rozmieszczone w sposób przypadkowy na jednolitym tle. Pojawia się napis w języku niemieckim: „Deutschland und Polen. Eine emotionale Nachbarschaft.” Litery napisu pojawiają się stopniowo, w kolejności symulującej pisanie na klawiaturze.
Napisy „Bydgoszcz” i „Dresden” ze strzałką pomiędzy nimi
Poniżej narysowany jest symbol pinezki i papierowy samolot oraz zapętlona linia, symbolizująca jego tor lotu, który zaczyna się od pinezki.
Zdjęcie
Studentki i jeden student siedzą pociągu. Kilka osób pokazuje dłonią symbol „V”.
Zdjęcie
Studentka robi selfie na peronie. Cztery inne studentki stoją obok.
Zdjęcie
Studentka robi selfie na peronie. Trzy inne studentki kucają, a trzy stoją. Obok stoją też magister Dirk Steinhoff i jeden student. Wokół rozstawione są walizki na kółkach.
Grafika dekoracyjna z napisem
Rysunki przedstawiające bilety i konfetti w kształcie gwiazdek rozmieszczone w sposób przypadkowy na jednolitym tle. Napis: „Dresden 14.04.-16.04.”. Poniżej narysowany jest symbol pinezki i papierowy samolot oraz zapętlona linia, symbolizująca jego tor lotu, który zaczyna się od pinezki.
Zdjęcie
Wejście do budynku dworca. Nad wejściem znajduje się napis w języku niemieckim: „Hauptbahnhof”.
Nagranie video
Studentki siedzą przy stoliku i jedzą obiad. Większość dań to zapiekanki podane w czworokątnych naczyniach.
Obraz podzielony na dwie części
Zdjęcie z lewej strony
Piętrowy autobus wycieczkowy z napisem w języku niemieckim „Stadtrundfahrt”. W tle znajduje się zabytkowy budynek z wieżą i zegarem.
Zdjęcie z prawej strony
Plac z pomnikiem przedstawiającym osobę siedzącą na koniu. Przy pomniku stoi kilka osób.
Zdjęcie
Studentka robi selfie na tle zabytkowego budynku. Dwie inne studentki stoją obok. Z tyłu kilka osób schodzi po betonowych schodach.
Zdjęcie
Studentki i jeden student stoją z doktorem Januszem Pociaskiem i magistrem Dirkiem Steinhoffem przed szklanym budynkiem. Trzymają dwa kawałki materiału. Są na nich flaga i herb Bydgoszczy oraz logotyp miasta.
Napis w języku niemieckim „Das Institut für Geschichte der Technischen Universität in Dresden” w lewym dolnym narożniku
Nagranie video
Studentki i jeden student siedzą z doktorem Januszem Pociaskiem i magistrem Dirkiem Steinhoffem przy dużym stole w pomieszczeniu pełnym regałów z książkami. Na stole stoją butelki z wodą i talerze z winogronami. Szybki obrót kamery wokół stołu.Nagranie video
Bulwar przy rzece. Na drugim brzegu znajduje się podłużny zabytkowy budynek z małą ozdobną kopułą, do którego prowadzi mostek.
Zdjęcie
Studentki i jeden student idą przez park. Przodem idą trzy studentki. Jedna z nich lekko się uśmiecha, a dwie śmieją się i rozmawiają.
Obraz podzielony na trzy części
Nagranie video z lewej strony
Studentki uśmiechają się i machają do kamery.
Nagranie video pośrodku
Studentki stoją z magistrem Dirkiem Steinhoffem na dziedzińcu i fotografują fasadę budynku.
Nagranie video z prawej strony
Studentki idą aleją. Jedna z nich nagrywa.
Zdjęcie
Sześć studentek stoi przy rzece, na tle zabytkowego budynku z kopułą, który był widoczny wcześniej na nagraniu video.
Obraz podzielony na dwie części
Zdjęcie z lewej strony
Fontanna na dziedzińcu pałacowym.
Zdjęcie z prawej strony
Studentka robi selfie na tle zabytkowego ozdobnego ogrodzenia widocznego za fontanną. Dwie inne studentki stoją obok.
Obraz podzielony na dwie części
Zdjęcie z lewej strony
Dwie studentki na tle budynku z kopułą, który był widoczny już wcześniej. Jedna z nich szeroko się uśmiecha i podnosi rękę.
Zdjęcie z prawej strony
Trzy studentki stoją przy rabatkach kwiatowych na tle zabytkowego budynku z wieżą i zegarem. Jedna z nich przytula się do ramienia drugiej.
Nagranie video
Widok na szeroką rzekę i dwa duże mosty.
Napis w języku niemieckim „Das Institut für Politikwissenschaft der Technischen Universität in Dresden” w lewym dolnym narożniku
Nagranie video
Studentki siedzą w sali seminaryjnej w ławkach ustawionych w kształt litery „U”.
Nagranie video
Kobieta stoi z pękiem kluczy i z plecakiem, rozmawia z magistrem Dirkiem Steinhoffem i pokazuje ręką naokoło sali.
Obraz podzielony na dwie części
Zdjęcie z lewej strony
Kobieca dłoń trzyma bilet z napisem w języku niemieckim „Deutsches Hygiene-Museum. Dresden”.
Nagranie video z prawej strony
Studentka chodzi powoli i ogląda eksponaty w muzeum.
Nagranie video
Studentki i jeden student oglądają eksponaty w muzeum.
Obraz podzielony na dwie części
Zdjęcie z lewej strony
Studentka robi z dwiema innym studentkami selfie w lustrze, które jest zawieszone na ścianie muzeum jako eksponat z podpisem w języku niemieckim „Was bedeutet Familie für dich? Stimmen und Bilder, zusammengetragen vom Deutschen Hygiene-Museum, 2021”. Jedna ze studentek robi zabawną minę z szeroko otwartymi ustami.
Zdjęcie z prawej strony
Trzy studentki robią selfie przed budynkiem.
Obraz podzielony na dwie części
Zdjęcie z lewej strony
Dwie studentki siedzą w muzeum na ławce pod ścianą. Nad nimi wiszą obrazy, które przypominają zdjęcia spod mikroskopu.
Nagranie video z prawej strony
Sala z eksponatami w muzeum.
Zdjęcie
Kobieca dłoń trzyma pamiątkowe wydruki imitujące pierwszą stronę gazety ze zdjęciem studentek, napisami w języku niemieckim „Zeitung Dresden”, „Gesucht! Glückliche Leute” oraz tekstem o atrakcjach turystycznych Drezna.
Nagranie video
Studentki idą powoli i patrzą w swoje telefony. Jedna z nich robi dla żartu smutną minę. Po chwili studentki dołączają do grupy innych studentek. Stoi z nimi magister Dirk Steinhoff, który mówi i pokazuje na zabytkowy budynek. Kilka studentek robi zdjęcia. Naprzeciwko stoi pomnik przedstawiający osobę siedzącą na koniu.
Napis w języku niemieckim „Deutsch-Polnische Gesellschaft eingetragener Verein Sachsen” w lewym dolnym narożniku
Zdjęcie
Studentki i jeden student stoją z doktorem Januszem Pociaskiem, magistrem Dirkiem Steinhoffem i jeszcze jednym mężczyzną przed niewielkim budynkiem w stylu rustykalnym. Stojący z nimi mężczyzna mówi i gestykuluje.
Zdjęcie
Studentki i jeden student oraz doktor Janusz Pociask siedzą przy długim stole, a magister Dirk Steinhoff i inny mężczyzna przy małym stoliku. Wszyscy jedzą ciasto i piją kawę lub herbatę.
Część druga
Druga melodia
Grafika dekoracyjna z napisem
Rysunki przedstawiające bilety i konfetti w kształcie gwiazdek rozmieszczone w sposób przypadkowy na jednolitym tle. Napis: „Leipzig 17.04.-19.04.”. Poniżej narysowany jest symbol pinezki i papierowy samolot oraz zapętlona linia, symbolizująca jego tor lotu, który zaczyna się od pinezki.
Grafika dekoracyjna z napisem
Studentka robi selfie, a dwie inne studentki stoją obok. Z tyłu znajduje się deptak, a nad nim wisi metalowa belka, na której stoi pięć masywnych metalowych figur przedstawiających osoby.
Napis w języku niemieckim „Universität Leipzig” w lewym dolnym narożniku
Zdjęcie
Studentki i jeden student stoją z magistrem Dirkiem Steinhoffem przed budynkiem. Na przeszklonym wejściu znajduje się napis w języku niemieckim „Neues Augusteum”.
Zdjęcie
Studentki i jeden student stoją z doktorem Januszem Pociaskiem i magistrem Dirkiem Steinhoffem przed budynkiem z napisem w języku niemieckim „Neues Augusteum”. Trzymają dwa kawałki materiału, na których jest flaga i herb oraz logotyp Bydgoszczy.
Obraz podzielony na dwie części
Zdjęcie z lewej strony
Trzy studentki stoją na tle dużego pomnika przypominającego azjatycką świątynię.
Zdjęcie z prawej strony
Dwie studentki stoją na tle tego samego pomnika. Jedna z nich obejmuje lekko drugą.
Zdjęcie
Studentki, doktor Janusz Pociask i magister Dirk Steinhoff stoją na tarasie widokowym. Doktor Janusz Pociask stoi na podwyższeniu z rozpostartymi rękami.
Zdjęcie
Studentki i jeden student stoją z doktorem Januszem Pociaskiem przed dużym pomnikiem przypominającym azjatycką świątynię. Trzymają kawałek materiału z logotypem Bydgoszczy.
Obraz podzielony na dwie części
Zdjęcie z lewej strony
Dwie studentki stoją na tarasie widokowym, uśmiechają się z przymkniętymi oczami i podnoszą po jednej ręce do góry. W tle widać panoramę miasta.
Zdjęcie z prawej strony
Dwie studentki siedzą na murku na tarasie widokowym oparte o siebie plecami i uśmiechają się z przymkniętymi oczami. Jedna ze studentek jest to sama jak na zdjęciu z lewej strony. W tle widać panoramę miasta.
Nagranie video
Panorama miasta z tarasu widokowego.
Napis w języku niemieckim „Uniradio mephisto 97.6” w lewym dolnym narożniku
Zdjęcie
Studentki stoją z magistrem Dirkiem Steinhoffem w studiu nagraniowym. Dwie studentki są ubrane w koszulki z logotypem bydgoskiej uczelni. Są z nimi młoda kobieta i młody mężczyzna. Kobieta mówi i gestykuluje.
Zdjęcie
Studentki stoją w studiu nagraniowym z młodą kobietą i młodym mężczyzną, którzy byli też na poprzednim zdjęciu. Kobieta mówi i wskazuje ręką na pulpit do regulacji dźwięku. Jedna studentka robi zdjęcie.
Zdjęcie
Studentki i jeden student stoją z doktorem Januszem Pociaskiem i magistrem Dirkiem Steinhoffem w studiu nagraniowym. Jedna studentka siedzi, a inna kuca. Obok stoi pulpit do regulacji dźwięku. Zegar cyfrowy na ścianie wyświetla godzinę 12:19.
Zdjęcie
Doktor Janusz Pociask siedzi w studiu nagraniowym przy mikrofonie z słuchawkami na uszach.
Napis w języku niemieckim „Leibniz-Institut für Geschichte und Kultur des östlichen Europa (GWZO)” w lewym dolnym narożniku
Zdjęcie
Doktor Janusz Pociask, magister Dirk Steinhoff i trzy inne osoby siedzą. Doktor Janusz Pociask i siedząca obok kobieta przeglądają książkę. Pośrodku stoi mężczyzna w czapce z daszkiem, który mówi i gestykuluje. Na ścianie wyświetlona jest mapa.
Obraz podzielony na dwie nierówne części
Okładka książki z napisem w języku niemieckim „Jürgen Heyde. Geschichte Polens” i z flagą Polski.
Studentki, magister Dirk Steinhoff, doktor Janusz Pociask i siedząca obok niego kobieta siedzą na krzesłach ustawionych w kształcie koła. Mężczyzna w czapce stoi z kartką papieru i mówi.
Napis w języku niemieckim „InterDaF eingetragener Verein am Herder-Institut der Universität Leipzig” w lewym dolnym narożniku
Nagranie video
Studentki i jeden student siedzą z magistrem Dirkiem Steinhoffem w sali seminaryjnej w ławkach ustawionych w kształcie otwartej litery „O”. Przed studentkami i studentem stoją kartki z ich napisanymi odręcznie imionami. Obrót kamery wokół stołu. Po obrocie widać nauczycielkę, która stoi i mówi. Na ekranie z tyłu jest wyświetlony slajd tytułowy prezentacji. Znajduje się na nim logotyp InterDaF, zdjęcie budynku i tytuł w języku niemieckim „Erfolgreich Deutsch lernen – erfolgreich in Deutschland studieren”.
Nagranie video
Ekran z wyświetlonym slajdem prezentacji. Na slajdzie widać tytuł w języku niemieckim „Grundemotionen (nach Paul Ekmann)”. Reszta tekstu jest nieczytelna. Na prawo od ekranu wiszą kartki z wydrukowanymi emotikonami, które przedstawiają różne emocje.
Zdjęcie
Studentka robi selfie w sali seminaryjnej. Obok znajduje się druga studentka i pięć osób w podobnym wieku, z różnych krajów. Jedna z tych osób siedzi, a pozostałe stoją wzdłuż ławek. Po drugiej stronie ławek stoi nauczycielka i macha do aparatu.
Zdjęcie
Ekran z wyświetlonym slajdem prezentacji. Na slajdzie widać tytuł w języku niemieckim „Ihre Hospitation” oraz tabelę, której treść jest nieczytelna. Na środku stoi doktor Janusz Pociask, a z boku dwie nauczycielki. Studentki i magister Dirk Steinhoff siedzą w ławkach ustawionych w kształcie otwartej litery „O”.
Zdjęcie
Cztery studentki i inna kobieta stoją z doktorem Januszem Pociaskiem na ulicy. Trzy studentki mają otwarte parasole. Doktor Janusz Pociask mówi i gestykuluje.
Nagranie video
Studentki idą po placu, wzdłuż muru zabytkowego kościoła. Widok z tyłu.
Obraz podzielony na dwie nierówne części
Zdjęcie szersze z lewej strony
Dwie studentki stoją z doktorem Januszem Pociaskiem i magistrem Dirkiem Steinhoffem pod pomnikiem. Na cokole znajduje się napis „Johann Sebastian”. Reszta napisu jest zasłonięta parasolem, który trzyma jedna ze studentek. Druga trzyma kawałek materiału z logotypem Bydgoszczy. Doktor Janusz Pociask pokazuje rogi nad głową jednej ze studentek. W tle znajduje się kościół.
Zdjęcie węższe z prawej strony
Ten sam pomnik, przedstawiający stojącego mężczyznę. Napis na cokole: „Johann Sebastian Bach”.
Nagranie video
Dwóch grajków ulicznych. Jeden stoi i gra na gitarze, a drugi schyla się i podnosi z ziemi tamburyn.
Napis w języku niemieckim „Stiftung Haus der Geschichte. Zeitgeschichtliches Forum Leipzig” w lewym dolnym narożniku
Nagranie video
Studentki, jeden student i magister Dirk Steinhoff stoją w muzeum i patrzą na historyczne plakaty zawieszone na szerokiej kolumnie.
Zdjęcie
Studentki i jeden student stoją z magistrem Dirkiem Steinhoffem i innym mężczyzną w nowocześnie urządzonym pomieszczeniu wystawowym. Trzy inne studentki kucają.
Nagranie video
Mężczyzna stoi przy zabytkowym samochodzie w muzeum, mówi i gestykuluje. Doktor Janusz Pociask i jedna kobieta stoją i uśmiechają się. Obok studentka ogląda video na zawieszonym na ścianie ekranie, a następnie odwraca się i macha do kamery.
Zdjęcie
Trzy studentki stoją w zabytkowym pasażu. Z tyłu widać szyldy i witryny sklepów i punktów gastronomicznych.
Obraz podzielony na dwie części
Zdjęcie z lewej strony
Pomnik w pasażu, przedstawiający trzech mężczyzn. Dwóch z nich trzyma trzeciego, który próbuje uciec. Jednocześnie jeden z trzymających chwyta drugiego za nos, a drugi odchyla głowę do tyłu. Pod pomnikiem stoją trzy studentki i odtwarzają tę scenę.
Zdjęcie z prawej strony
Pomnik tego samego typu jak na zdjęciu z lewej strony, przedstawiający dwóch mężczyzn. Obaj stoją, a jeden z nich wskazuje ręką do góry.
Napis w języku niemieckim „Gemeinsame Drachebootfahrt” w lewym dolnym narożniku
Nagranie video
Studentki, doktor Janusz Pociask i kilku innych mężczyzn niosą długą łódkę parkową alejką wzdłuż rzeki. Jedna ze studentek trzyma telefon i filmuje.
Nagranie video
Studentki, doktor Janusz Pociask i inny mężczyzna płyną łódką po rzece. Doktor Janusz Pociask i drugi mężczyzna siedzą z przodu łódki i wiosłują. Jedna ze studentek macha ręką do kogoś na brzegu.
Zdjęcie
Studentki siedzą w długiej łódce i wiosłują.
Zdjęcie
Doktor Janusz Pociask stoi tyłem na płynącej łódce z rozpostartymi rękami.
Zdjęcie
Studentki, doktor Janusz Pociask, magister Dirk Steinhoff i kilka innych osób stoją z wiosłami na pomoście. Doktor Janusz Pociask, magister Dirk Steinhoff i kilka studentek mają na sobie koszulki z logotypem bydgoskiego uniwersytetu.
Zdjęcie
Sześć studentek, doktor Janusz Pociask i magister Dirk Steinhoff stoją tyłem na pomoście. Mają koszulki z logotypem uniwersytetu na plecach. Z boku leży wiosło.
Część trzecia
Trzecia melodia
Grafika dekoracyjna z napisem
Rysunki przedstawiające bilety i konfetti w kształcie gwiazdek rozmieszczone w sposób przypadkowy na jednolitym tle. Napis: „Berlin 20.04.-24.04.”. Poniżej narysowany jest symbol pinezki i papierowy samolot oraz zapętlona linia, symbolizująca jego tor lotu, który zaczyna się od pinezki.
Napis w języku niemieckim „Der Reichstag in Berlin” w lewym dolnym narożniku
Obraz podzielony na dwie części
Trzy studentki, doktor Janusz Pociask i magister Dirk Steinhoff stoją w szklanej kopule niemieckiego parlamentu na tle nieba z pojedynczymi chmurami.
Kopuła niemieckiego parlamentu. Widok z zewnątrz.
Obraz podzielony na dwie części
Widok z kopuły niemieckiego parlamentu na niebo z pojedynczymi chmurami. W kopule znajduje się kilka przypadkowych osób.
Doktor Janusz Pociask i magister Dirk Steinhoff stoją w kopule niemieckiego parlamentu na tle nieba z pojedynczymi chmurami.
Nagranie video
Panorama miasta z kopuły niemieckiego parlamentu. Obrót kamery.
Nagranie video
Droga wzdłuż ulicy przy murze z rysunkami graffiti. Jeden z rysunków przedstawia charakterystyczną wieżę telewizyjną w kształcie kuli na wysokim maszcie.
Nagranie video
Sklep z pamiątkami. Studentki chodzą między regałami i oglądają towary. Na regałach leżą między innymi kubki, piórniki, przypinki i pluszowe misie z napisem w języku angielskim „I love Berlin“.
Zdjęcie
Studentki i jeden student stoją z doktorem Januszem Pociaskiem i magistrem Dirkiem Steinhoffem przed budynkiem. Na budynku znajduje się napis w języku niemieckim „Studierenden-Service”, a obok rośnie kwitnące drzewko.
Zdjęcie
Sześć studentek stoi na skraju rozległego trawnika. Z tyłu znajduje się podłużny pałac z wieżą pośrodku.
Obraz podzielony na dwie części
Zdjęcie z lewej strony
Trzy studentki stoją przed Bramą Brandenburską.
Zdjęcie z prawej strony
Trzy inne studentki stoją przed Bramą Brandenburską. Jedna z nich przytula się do ramienia drugiej.
Obraz podzielony na dwie części
Zdjęcie z lewej strony
Cztery studentki i jeden student stoją z doktorem Januszem Pociaskiem przed Bramą Brandenburską.
Zdjęcie z prawej strony
Dwie studentki stoją przed Bramą Brandenburską i dotykają się głowami.
Napis w języku niemieckim „Freie Universität Berlin” w lewym dolnym narożniku
Zdjęcie
Studentki i jeden student stoją, a cztery inne studentki siedzą na ławce przed budynkiem z napisem w języku niemieckim „Freie Universität Berlin”. Jedna ze studentek podnosi rękę i wskazuje na napis.
Zdjęcie
Studentki i jeden student stoją z doktorem Januszem Pociaskiem i jedną kobietą przy małym pomniku przedstawiającym psa.
Nagranie video
Studentki i jeden student stoją na placu przed budynkiem uniwersytetu z doktorem Januszem Pociaskiem, magistrem Dirkiem Steinhoffem i kobietą, która mówi i gestykuluje. Na budynku znajduje się napis w języku niemieckim „Freie Universität Berlin”.
Zdjęcie
Studentka robi selfie z dwiema innymi studentkami pod pomnikiem, przedstawiającym stojącego mężczyznę.
Nagranie video
Studentki idą z doktorem Januszem Pociaskiem i magistrem Dirkiem Steinhoffem przez park. Obok stoi ten sam pomnik, który jest na poprzednim zdjęciu. Oprócz stojącego mężczyzny widać kilka innych figur, przedstawiających osoby w pozycji siedzącej. Grupa przystaje, kilka studentek robi zdjęcia pomnika, a jedna macha do kamery.
Napis w języku niemieckim „Das Institut für Publizistik- und Kommunikationswissenschaft der Freien Universität Berlin” w lewym dolnym narożniku
Nagranie video
Doktor Janusz Pociask stoi przed grupą w sali seminaryjnej. Na ścianie wyświetlony jest slajd prezentacji. Na slajdzie widać tytuł slajdu w języku niemieckim „Kleingruppendiskussionen” oraz tekst w formie numerowanej listy z czterema pytaniami: „Welchen Einfluss können Social-Media-Kontakte auf das Image des anderen haben? Welche Rolle spielt politische Kommunikation im Vergleich mit Medienkommunikation für ein Nationen-Image? Hat der Ukraine-Krieg zu einem anderen Image von Polen beziehungsweise Deutschland geführt? Welche Themen werden medial besonders emotionale diskutiert in den deutsch-polnischen Beziehungen und warum?”. Obrót kamery na grupę.
Zdjęcie
Kobieta stoi w sali seminaryjnej i przedstawia doktora Janusza Pociaska, który stoi z boku. Na ścianie wyświetlony jest slajd prezentacji z tytułem w języku niemieckim „Auslands- und Kriegsberichterstattung. Wahrnehmungen in den Medien. Images und Emotionen zwischen Polen und Deutschland”.
Napis w języku niemieckim „Berliner Landeszentrale für politische Bildung” w lewym dolnym narożniku
Nagranie video
Studentki, jeden student i doktor Janusz Pociask siedzą w małej sali seminaryjnej na krzesłach ustawionych w kształcie koła. Większość osób pije z kubków kawę lub herbatę, a kilka z nich je ciasteczka. Z przodu starszy mężczyzna przestawia tablicę flipchart i przygotowuje się do prowadzenia zajęć.
Zdjęcie
Starszy mężczyzna i doktor Janusz Pociask stoją na środku sali. Mężczyzna śmieje się i trzyma torebkę prezentową z logotypem bydgoskiego uniwersytetu.
Nagranie video
Widok ściany z rzędem posterów w ramach. Postery zawierają zdjęcia i obszerne teksty, które na zdjęciu są nieczytelne. Na górze każdego posteru znajduje się tytuł. Widoczne są tytuły w języku niemieckim „Solidarität”, „Scham”, „Ressentiment”, „Nostalgie”, „Neugier”, „Neid”, „Liebe” oraz „Hoffnung”.
Zdjęcie
Na chodniku stoją wysokie fragmenty muru, a pomiędzy nimi plansze z nagłówkiem w języku niemieckim „Berliner Mauer” oraz ze zdjęciami i obszernymi tekstami, które na zdjęciu są nieczytelne.
Obraz podzielony na dwie nierówne części
Zdjęcie węższe z lewej strony
Trzy plakaty z informacjami o wystawach umieszczone jeden pod drugim nad ogrodzeniem. Napis w języku niemieckim na pierwszym plakacie od góry: „Topographie des Terrors. Gestapo, SS und Rechtssicherheitshauptamt in der Wilhelm- und Prinz-Albrecht-Straße. Ausstellung im Gebäude. Eintritt frei”. Napis w języku niemieckim na drugim plakacie: „Berlin 1933-1945. Oper Air Ausstellung”. Napis w języku niemieckim na trzecim plakacie: „Gewalt gegen Weimar. Zerreißproben der frühen Republik 1918-1923. Bis 1. September 2024. Sonderausstellung”.
Zdjęcie szersze z prawej strony
Trzy studentki i jeden student stoją z magistrem Dirkiem Steinhoffem przed szklanym budynkiem. Przy wejściu znajduje się napis w języku niemieckim „Dauerausstellung. Topographie des Terrors. Eintritt frei”.
Napis w języku niemieckim „Studierenden-Service-Center der Freien Universität Berlin” w lewym dolnym narożniku
Zdjęcie
Doktor Janusz Pociask, magister Dirk Steinhoff i dwie kobiety stoją na środku sali seminaryjnej. Doktor Janusz Pociask trzyma torebkę prezentową z logotypem bydgoskiego uniwersytetu i mówi, a pozostałe osoby słuchają.
Zdjęcie
Studentki siedzą na krzesłach w sali seminaryjnej.
Nagranie video
Studentki idą zadaszoną aleją między dwoma rzędami kolumn. Widok z tyłu.
Nagranie video
Studentki i jeden student stoją z doktorem Januszem Pociaskiem i magistrem Dirkiem Steinhoffem na placu obok zadaszonej alei i fotografują pomnik przedstawiający łuczniczkę.
Obraz podzielony na dwie nierówne części
Nagranie video szersze z lewej strony
Kontynuacja poprzedniego nagrania. Obrót kamery. Widok na zadaszoną aleję, która znajduje się za pomnikiem łuczniczki, a następnie na zabytkowy budynek z posągami i ozdobnymi kolumnami.
Zdjęcie węższe z prawej strony
Pomnik łuczniczki. Napis na cokole w języku niemieckim: „F. Lepcke. Bogenspannerin”.
Nagranie video
Kontynuacja nagrania, które znajdowało się z lewej strony. Nad wejściem do budynku widać napis w języku niemieckim „Der deutschen Kunst”, a na dachu powiewa flaga Ukrainy.
Nagranie video
Duże pomieszczenie wystawowe, pośrodku którego stoją szkielety dinozaurów. Obrót kamery.
Obraz podzielony na dwie części
Zdjęcie z lewej strony
Dwie studentki patrzą na minerały wystawione w szklanej gablocie.
Zdjęcie z prawej strony
Rzeźba przedstawiająca popiersie mężczyzny, wokół której ułożone są eksponaty, między innymi kawałki skał. Na powierzchniach pionowych są umieszczone obszerne drukowane teksty, które na zdjęciu są nieczytelne, oraz dwie mapy. Na ścianie za rzeźbą znajduje się napis „Alexander von Humboldt. 1769-1859”.
Zdjęcie
Studentka stoi przy ścianie w pomieszczeniu, uśmiecha się i trzyma kawałek materiału z flagą i herbem Bydgoszczy. Obok inna osoba trzyma kawałek materiału z logotypem miasta. Druga osoba nie jest widoczna, ponieważ jej twarz znajduje się za materiałem.
Obraz podzielony na dwie części
Zdjęcie z lewej strony
Charakterystyczna wieża telewizyjna w kształcie kuli na wysokim maszcie.
Zdjęcie z prawej strony
Rzeźba przedstawiająca cztery niedźwiedzie ciągnące wóz, w którym piąty niedźwiedź stoi w wozie w postawie wyprostowanej. Niedźwiedź w wozie trzyma w łapie wysoką laskę zakończoną kółkiem, w którym umieszczony jest kontur Bramy Brandenburskiej, a powyżej kontur dużego ptaka. Rzeźba stoi na podeście z napisem w języku niemieckim „Kranzler Eck. Berlin”. W tle znajdują się nowoczesne szklane budynki.
Zdjęcie
Podłużny zabytkowy budynek ozdobiony rzędem kolumn i rzeźbami. Dwie rzeźby przy wejściu i dwie na dachu przedstawiają ludzi z końmi. Nad kolumnami znajduje się stary napis w języku łacińskim, który na zdjęciu jest nieczytelny. Pośrodku dachu znajduje się flaga z napisem, który też jest nieczytelny, ponieważ flaga jest częściowo zawinięta przez wiatr. Między kolumnami wiszą dwie inne flagi. Na fladze z lewej strony znajduje się napis w języku niemieckim „Antike”, a na fladze z prawej strony znajduje się napis „Museum”. Przed budynkiem stoi grupka osób, a inne osoby idą alejką wzdłuż budynku.
Obraz podzielony na trzy części
Zdjęcie z lewej strony
Przed budynkiem stoi rzeźba przedstawiająca niedźwiedzia w postaci wyprostowanej z przednimi łapami podniesionymi do góry. Rzeźba jest pomalowana na różne kolory. Na brzuchu niedźwiedzia namalowany jest kształt serca, a w nim między innymi wieża, lampiony, czajnik i dwie osoby o azjatyckich rysach twarzy. Na podbrzuszu namalowany jest pasek z napisem w języku angielskim „Time for Taiwan“.
Zdjęcie z prawej strony
Przed wejściem do restauracji stoi rzeźba przedstawiająca niedźwiedzia w postaci wyprostowanej z przednimi łapami podniesionymi do góry. Rzeźba jest pomalowana w kwiaty i wzory geometryczne.
Zdjęcie pośrodku
Dwie studentki stoją obok tej samej rzeźby, która znajduje się na zdjęciu z prawej strony. Studentki podnoszą ręce do góry, naśladując w ten sposób postawę niedźwiedzia.
Napis w języku niemieckim „Deutsches Poleninstitut” w lewym dolnym narożniku
Nagranie video
Studentki i jeden student wchodzą po schodach w nowoczesnym szklanym budynku. Z lewej strony wisi tablica z logotypem DAAD oraz z datą 23 kwietnia 2024 roku, informacją o numerze piętra i numerze pokoju i z napisem „Meeting. Uniwersytet Kazimierza Wielkiego”.
Zdjęcie
Doktor Janusz Pociask i magister Dirk Steinhoff stoją z trzecim mężczyzną w sali seminaryjnej. Doktor Janusz Pociask podaje mu rękę i przekazuje torebkę prezentową z logotypem bydgoskiego uniwersytetu.
Napisy „Berlin” i „Bydgoszcz” ze strzałką pomiędzy nimi
Poniżej narysowany jest symbol pinezki i papierowy samolot oraz zapętlona linia, symbolizująca jego tor lotu, który zaczyna się od pinezki.
Cichsza muzyka, obraz złożony z trzech zdjęć
Zdjęcie z lewej strony u góry
Sześć studentek siedzi w przedziale pociągu. Jedna pije napój z puszki. Na środku stoją dwie duże walizki i kilka toreb i plecaków.
Zdjęcie z prawej strony u góry
Cztery studentki siedzą w przedziale pociągu. Dwie z nich trzymają nogi na dużej walizce. Jedna studentka przesyła dłonią całusa, druga pokazuje dłonią symbol „V”, trzecia pokazuje kciuk w górę, a czwarta je herbatniki.
Zdjęcie pośrodku na dole
Cztery studentki i jeden student siedzą w przedziale pociągu. Na stoiku przy oknie stoi butelka z napojem pomarańczowym.
Zakończenie filmu
Dźwięk przypominający pisanie na klawiaturze
Grafika dekoracyjna z napisem
Rysunki przedstawiające mapę, aparat fotograficzny, bilety, walizkę i gwiazdy rozmieszczone w sposób przypadkowy na jednolitym tle. Pojawia się napis w języku niemieckim: „Die Studienreise wurde durch den Deutschen Akademischen Austauschdienst und die Kazimierz-Wielki-Universität gefördert”. Litery napisu pojawiają się stopniowo, w kolejności symulującej pisanie na klawiaturze.