Galeria

Konferencja „Temperaturen des Begehrens. Sinnliche Präsenz und kulturelle Repräsentationen”

15/06/2015
czytaj całość

Międzynarodowa konferencja naukowa „Temperaturen des Begehrens. Sinnliche Präsenz und kulturelle Repräsentationen” połączona z warsztatami dla doktorantów odbyła się w Bydgoszczy w dniach 10-11 czerwca 2015 roku. Została ona zorganizowana przez prof. Monikę Szczepaniak w ramach programu Germanistische Institutspartnerschaft, wspierającego współpracę Katedry Germanistyki (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy) i Deutsches Institut (Johannes Gutenberg-Universität Mainz). Podczas konferencji prof. Dagmar von Hoff z JGU Mainz została odznaczona medalem „Casimirus Magnus”, nadanym przez Rektora UKW prof. Janusza Ostoję-Zagórskiego za znaczący wkład w internacjonalizację naszej uczelni. Doktoranci odbyli też wycieczkę do sąsiedniego Torunia, podczas której Kierownik Katedry Germanistyki prof. Marek Cieszkowski opowiadał o zabytkach „grodu Kopernika”.

czytaj całość…

Prezentacja firmy SDL

15/01/2015
czytaj całość

Prezentacja międzynarodowej firmy SDL (światowego lidera na rynku tłumaczeń i lokalizacji) odbyła się dnia 14 stycznia 2015 roku z inicjatywy Katedry Germanistyki. Umożliwiła ona studentom nie tylko poznanie nowoczesnych narzędzi wspomagających proces tłumaczenia, ale również zapoznanie się ze strukturą i polityką firmy jako atrakcyjnego miejsca pracy dla filologów.

czytaj całość…

Warsztaty na temat zarządzania projektami

01/12/2014
czytaj całość

Kolejnym już efektem ścisłej współpracy Katedry Germanistyki z polskim oddziałem firmy SDL International była organizacja warsztatów dla studentów Germanistyki poświęconych zagadnieniu zarządzania projektami (Project Management). Warsztaty, które odbyły się 26 listopada 2014 roku, poprowadził pan Marcin Ziembiński z firmy SDL.

czytaj całość…

Praktyki w firmie SDL

12/11/2014
czytaj całość

Dzięki współpracy Katedry Germanistyki z międzynarodową firmą SDL w październiku 2014 roku odbyły się praktyki tłumaczeniowe dla studentów Germanistyki, w ramach których dwoje studentów na trzy tygodnie dołączyło do zespołu tłumaczy w polskim oddziale firmy. Jak oboje podkreślają, było to dla nich cennym doświadczeniem:

"Miałam możliwość współpracy z profesjonalnymi tłumaczami oraz mogłam przyjrzeć się bliżej firmie. Studenci biorący udział w praktykach mają szansę nauczenia się wielu nowych rzeczy czy też nawiązania kontaktów z przyszłym potencjalnym pracodawcą." (Natalia Lipka)

"Na własnej skórze mogłem przekonać się, jak na co dzień wygląda praca tłumacza. W związku z tym, że miałem do czynienia z wieloma projektami tłumaczeniowymi, które obejmowały różne dziedziny, mogłem dodatkowo pogłębić zarówno swoją znajomość języka jak i wiedzę." (Adrian Wróbel)

Praktyki można ocenić jako bardzo udane, tym bardziej, iż dla obojga studentów zaowocowały one dalszą współpracą z firmą SDL.

czytaj całość…

Warsztaty języka polskiego

17/10/2014
czytaj całość

Warsztaty języka polskiego zorganizowane przez Katedrę Germanistyki odbyły się dnia 16 października 2014 roku. Było to pierwsze spotkanie w ramach cyklu warsztatów przygotowanych w szczególności z myślą o studentach germanistyki, którzy planują pracę w zawodzie tłumacza.

czytaj całość…

Konferencja "Multikodale Texte in der massenmedialen Kommunikation"

08/10/2014
czytaj całość

Międzynarodowa konferencja naukowa "Multikodale Texte in der massenmedialen Kommunikation - zwischen Realität und Virtualität" zorganizowana przez Zakład Komunikacji Językowej Katedry Germanistyki odbyła się w dniach 19-20 września 2014 roku. Referaty plenarne wygłosili prof. Christa Dürscheid z Uniwersytetu w Zurychu oraz prof. Michael Klemm z Uniwersytetu w Koblencji.

czytaj całość…

Bydgoski Festiwal Nauki 2014

03/06/2014
czytaj całość

Warsztaty językowe pt. "Ekstremalne emocje: kochać i nienawidzić po niemiecku" zostały zorganizowane przez Koło Naukowe Studentów Germanistyki. Zajęcia miały na celu przybliżenie sposobów wyrażania emocji w języku niemieckim, koncentrowały się przy tym na uczuciach skrajnych: miłości i nienawiści. Były tam zatem ćwiczenia językowe, gry (memory, kalambury, scenki dramatyczne), prezentacje (film, muzyka), a nawet prace plastyczne. Odwiedziła nas młodzież z Zespołu Szkół nr 25 w Bydgoszczy, której serdecznie dziękujemy za wzięcie udziału w warsztatach.

czytaj całość…

Wizyta w firmie SDL

24/05/2014
czytaj całość

W dniu 20 maja 2014 roku nasi studenci odwiedzili siedzibę polskiego oddziału międzynarodowej firmy SDL (światowego lidera na rynku tłumaczeń i lokalizacji oprogramowania), z którym Katedra Germanistyki ściśle współpracuje. Wizyta odbyła się w ramach zajęć z przedmiotu Narzędzia CAT w pracy tłumacza, podczas których studenci poznają jeden z wiodących programów wspomagających tłumaczenie – SDL Trados Studio. Była to okazja, aby dowiedzieć się więcej o roli tego programu w realizacji profesjonalnych projektów tłumaczeniowych, a także o strukturze i zasadach funkcjonowania firmy.

czytaj całość…

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego • Katedra Germanistyki
ul. Grabowa 2 • 85-601 Bydgoszcz • tel./faks: (52) 360 84 50