Opis kierunku
Studia na kierunku germanistyka o profilu ogólnoakademickim prowadzone są w formie studiów stacjonarnych (studia pierwszego i drugiego stopnia) oraz niestacjonarnych (studia drugiego stopnia). Mają one charakter interdyscyplinarny: program studiów obejmuje realizację efektów uczenia się z zakresu językoznawstwa, literaturoznawstwa i nauk o kulturze.
Koncepcja studiów pierwszego stopnia (licencjackich) i drugiego stopnia (magisterskich) opiera się na modułowym systemie kształcenia z blokiem przedmiotów do wyboru. Pozwala on na zdobycie nowoczesnych kompetencji filologicznych i społecznych, umożliwiających podjęcie pracy między innymi w firmach z branży informatycznej, świadczących usługi tłumaczeniowe lub marketingowe, jak również w branży turystycznej, w handlu zagranicznym, w instytucjach kulturalnych i medialnych, w strukturach międzynarodowych lub (po ukończeniu studiów podyplomowych w zakresie przygotowania psychologiczno-pedagogicznego) w szkolnictwie.
Z myślą o jeszcze lepszych perspektywach zawodowych po ukończeniu germanistyki, oferujemy w ramach programu studiów także możliwość doskonalenia znajomości drugiego języka obcego (angielskiego, francuskiego lub rosyjskiego), jako kontynuację nauki tego języka z niższych etapów edukacji.
W latach 2022–2024 w ramach programu „Germanistische Institutspartnerschaften (GIP) weltweit” realizowany jest trójstronny projekt naukowo-dydaktyczny pod tytułem Germanistische Institutspartnerschaft Bogotá – Bydgoszcz – Bayreuth: Junge Generation in der internationalen Teilhabe, umożliwiający wymianę akademicką w wymiarze transkontynentalnym. Głównym celem projektu jest opracowanie koncepcji badań i dydaktyzacja typowych dla komunikacji partycypacyjnej form, utrwalonych w tekstach oraz ich implementacja do obowiązujących programów kształcenia germanistycznego w Bogocie, Bydgoszczy i Bayreuth.
Dzięki uczestnictwu germanistyki w „Trados Academic Partner Program” studia drugiego stopnia obejmują również zajęcia poświęcone nauce obsługi programu Trados Studio, który jest obecnie niekwestionowanym liderem wśród narzędzi do tłumaczenia wspomaganego komputerowo. Podczas tych zajęć istnieje możliwość nieodpłatnego zdobycia uznawanego na całym świecie certyfikatu Trados Studio for Translators.
Na kierunku germanistyka nie ograniczamy się do realizacji programu studiów opartego na efektach uczenia się, lecz łączymy proces dydaktyczny z innymi formami aktywności studenckiej. Przykładem tego są regularnie organizowane spotkania autorskie, wyjścia do instytucji kultury, jak również liczne inicjatywy podejmowane przez Koło Naukowe Studentów Germanistyki.
Od 2008 roku na UKW działa lektorat DAAD (Deutscher Akademischer Austauschdienst – Niemiecka Centrala Wymiany Akademickiej), który współorganizuje imprezy naukowe i kulturalne oraz informuje o studiach i możliwości prowadzenia badań naukowych w Niemczech, a także o ofercie stypendialnej i praktykach studenckich.